fbpx Skip to content

Zašto se mali psi ponašaju drugačije od velikih pasa

Ako ste vlasnik psa, ili prosto šetate bilo kojim gradskim parkom, verovatno ste doživeli situaciju u kojoj mali pas, obično pušten ili na fleksi povodniku – laje, kidiše i juri ka većem psu. Ovo je situacija koja se daleko ređe dešava kada su veći psi u pitanju.

Zašto je to tako?

Da li je veličina zaista važna?

Cilj ovog članka je da edukujemo vlasnike i pojasnimo zašto dolazi do određenih ponašanja kao i kako možemo na njih da utičemo. U prethodnom pasusu opisali smo uobičajeni stereotip koji sugeriše da postoje razlike u ponašanju između većih i manjih pasa, pri čemu se na male pse gleda kao na uzbuđenije i anksioznije. Neka istraživanja sugerišu da možda ima malo istine u stereotipu, a najnoviji izveštaj dolazi od istraživačkog tima na čelu sa Kristin Arhant sa Univerziteta veterinarske medicine u Beču.

U ovoj studiji prikupljeno je oko 1.300 anketa od vlasnika pasa. Za potrebe statističke analize, psi su podeljeni po veličini, klasifikujući kao velike pse one koji su bili teži od 20 kg i kao male pse one koji su bili lakši od ove težine. Podaci istraživanja pokazuju tri glavne razlike u ponašanju između malih i velikih pasa čiji su vlasnici ispitani:

  1. Mali psi su bili manje poslušni (na primer, nisu toliko pouzdani u reagovanju na uobičajene komande kao što su „Sedi“, „Lezi“ i „Dođi“).
  2. Mali psi su bili više uzbuđeni i neprijateljski raspoloženi (veća je verovatnoća da će lajati ili režati na strance, posetioce ili druge pse).
  3. Mali psi su bili više uznemireni i uplašeni (lako su se uplašili u čudnim situacijam ili kada su bili izloženi glasnim zvukovima poput grmljavine i vatrometa, i nervozni su u prisustvu stranaca).

Čini se da ovi rezultati potvrđuju stereotipe o malim psima, naime da su manje poslušni, a više uzbuđeni i živčani. Međutim, austrijski tim istraživača je zatim postavio pitanje „Da li su ove razlike posledica genetskih faktora ili načina na koji se tretiraju mali psi u poređenju sa velikim psima?“

Šta dovodi do ovog stava „malog psa“?

Odgovor je pokazao da je ponašanje vlasnika igralo važnu ulogu u razlikama u ponašanju koje su pronašli.

Nedosledna obuka: Prvi važan faktor koji su istraživači otkrili bavio se doslednošću vlasnika prilikom interakcije sa svojim psom ili njegove obuke. Nedosledno ponašanje uključuje nedavanje komandi uvek na isti način, neodržavanje fiksnih pravila za psa (na primer, ponekad kažnjavanje psa za određeno ponašanje, a drugi put dozvoljavanje takvog ponašanja), ili nereagovanje na određeno loše ponašanje na isti način svaki put. Podaci pokazuju da što je ponašanje vlasnika doslednije, to je bolje ponašanje pasa u poslušnosti, bez obzira na njihovu veličinu. Nažalost, otkriveno je da su vlasnici malih pasa nedosledniji u interakciji sa svojim psima nego vlasnici velikih pasa.

Nedostatak zajedničkih aktivnosti: Studija je takođe otkrila da su zajedničke aktivnosti važne. To uključuje i formalne aktivnosti poput treninga poslušnosti ili agiliti rada i neformalne aktivnosti kao što je igranje “donesi” lopticu, frizbi ili drugu omiljenu igračku, trčanje sa psom I slično. Podaci pokazuju da što se vlasnik i pas više angažuju u ovakvim aktivnostima, pas se čini poslušnijim. I ovde mali psi gube jer njihovi vlasnici provode znatno manje vremena u zajedničkim aktivnostima sa svojim ljubimcima.

Upotreba kazne: Način na koji vlasnici pasa treniraju ili pokušavaju da kontrolišu ponašanje svojih pasa je još jedan važan faktor. Vlasnici velikih pasa su češće spremni da koriguju psa kada se loše ponaša – laje na druge pse, vuče na povodniku, skače na strance… Razlog za ovo je jasan – kada je veliki pas neposlušan to predstavlja veći problem za vlasnika, drugi ljudi se lakše uplaše i loše reaguju na psa. Međutim, ovo ne znači da malim psima treba dozvoliti da se ponašaju kako hoće. Pravovremena korekcija je ključ sa sprečavanje mnogih neprijatnih situacija, koje se mogu završiti loše po vašeg voljenog ljubimca. Korekcija može da bude onoliko blaga koliko je dovoljno da vaš pas odreaguje, i za njom uvek treba da sledi pohvala i nagrada za lepo ponašanje/prestanak.

 

I za kraj, ima mnogo primera savršeno vaspitanih pasa, a u našem klubu je sve više malih pasa koji briljiraju na kursevima poslušnosti  i u sportu, i na taj način ruše sve predrasude!

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *