Skip to content

AGILITI PRAVILNIK

A. OPŠTE ODREDBE

Nacionalne kinološke organizacije (NKO) su pozvane da promovišu AGILITY ideal i pravila određena od strane FCI-a.

B. F.C.I. AGILITY PRAVILA

Međunarodna/Nacionalna
Osnovna svrha FCI pravila je da se postave standardi za međunarodna takmičenja, koja će se koristiti da regulišu međunarodna takmičenja, vodiče za sudije i standard opreme.
Nacionalne kinološke organizacije treba da ih koriste kao osnovu za postavljanje svojih pravila i propisa, koji se mogu razlikovati samo iz potrebe prilagođavanja lokalnim uslovima.
FCI agiliti pravilnik i Preporuke za suđenje i Standard opreme se moraju primenjivati na svim FCI i međunarodnim događajima.

KATEGORIJE

Na međunarodnim takmičenjima, postoje tri kategorije:
S (Small): psi manji od 35 cm mereno u grebenu
M (Medium): psi viši od 35 cm, a manji od 43 cm u grebenu
L (Large): psi viši od 43 cm mereno u grebenu

Dodatak: Psi mogu učestvovati u samo jednoj kategoriji. Preporučeno je da se visina psa u S i M kategoriji upiše u radnu knjižicu. Sudija odobren od strane NKO meri psa i potpisuje izmerenu visinu u radnoj knjižici.

STAZA (PARKUR)

Staza se kreira koristeći što više tipova mogućih raspoloživih prepreka koje svojim redosledom i položajem određuju njen oblik te stepen težine i brzinu. Psi stazu treba da pređu unutar unapred određenog vremena savladavajući prepreke po zadatom redosledu. Svaka staza treba da zahteva balans veštine i brzine.

1. OPŠTI DEO

  • Potreban prostor za ring mora biti najmanje 24 x 40 metara. Unutar tog ringa, prostor gde će se postavljati agility staza tj. parkur mora biti najmanje 20 x 40 metara. Ako se na istom prostoru postavljaju dve staze, one moraju biti međusobno razdvojene ogradom ili udaljene oko 10 metara.
  • Dužina staze može biti od 100 do 220 metara i ovisno o razredu može imati 15-22 prepreke, od kojih najmanje 7 mora biti preskočnih (visinska prepona, zid, guma). Standardni set prepreka za takmičenje mora imati najmanje 14 visinskih prepona.
  • Minimalna distanca između uzastopnih prepreka, putanjom psa, je 5m (4m u S). Maksimalna razdaljina između uzastopnih prepreka, pravom linijom, je 7m. Obe razdaljine treba da budu izmerene od tačke na kojoj pas napušta prepreku do tačke na kojoj pas stiže do sledeće prepreke. Za visinske prepreke to je centar prečke. Za tunel, zone, slalom itd, to je pretpostavljeni ulaz/izlaz sa prepreke.
  • Vodič mora imati mogućnost proći s obe strane svake prepreke, mora postojati minimum 1m razdaljine između svih prepreka ( sa izuzetkom tunela ispod A prepreke ili mosta).
  • Slalom, guma, zid i meki tunel, se mogu naći samo jednom u toku staze.
  • Meki tunel, dvostruka prepona, guma i dužinska prepona moraju uvek biti postavljeni tako da omogućavaju psu pravolinijski ulaz na prepreku. Izlazna linija iz mekog tunela ka sledećoj prepreci takođe mora biti pravolinijska.
  • Dvostruka prepona se ne sme koristiti na Agiliti/Jumping 1 stazama.
  • Prva prepreka na stazi mora da bude jednostruka visinska prepona. Poslednja prepreka na stazi mora da bude visinska prepona (jednostruka ili dvostruka).
  • Dvostruka prepona (koja se savladava u jednom skoku) ima maksimalnu širinu od: S: 30 cm.; M: 40 cm.; L: 55 cm.

2. OBLIK STAZE

Dizajn staze se u potpunosti ostavlja sudiji na maštu, ali prirodno vođena strana se mora promeniti najmanje dva puta.
Dobro smišljena staza mora psu omogućiti da se kreće lako i tečno. Krajnji cilj prilikom postavljanja staze je da se uravnoteži kontrola nad psom, izbegavanje grešaka prilikom savladavanja prepreka i brzina kretanja psa na stazi
Iz pozicije postavljenih brojeva mora biti jasno sa koje strane pas treba da savlada prepreku (sa izuzetkom tunela u obliku slova U kod koga broj može biti postavljen u sredinu i tako označiti da se prepreka može savladati sa bilo koje strane).
Pre početka takmičenja sudija proverava da li prepreke koje će se upotrebiti odgovaraju FCI propisima. Sudija sastavlja skicu staze koju predaje organizatorima. Organizator na osnovu skice postavlja prepreke.
Sudija nadzire slaganje staze i pre početka meri tačnu dužinu staze.
Staze moraju biti sastavljene koristeći se preprekama po FCI pravilima. Tokom osmišljavanja staze sudija je slobodan da iskoristi one prepreke koje on smatra potrebnim. Sledeće prepreke treba da su na raspolaganju sudiji:
14 običnih visinskih prepona sa prečkama, 1 guma, 1 zid, 1 most, 1 A prepreka, 1 klackalica, 1 slalom, 1 dužinska prepona, 3 tvrda tunela, 1 meki tunel. Dozvoljeno je korišenje električnih pokazatelja za zone.

Razlika između A1, A2 i A3 staza treba da je u: dužini staze i njegovoj zahtevnosti i zahtevanoj brzini.
Opšte je pravilo da se raspored prepreka iz trke u trku menja jer tako tok staze psu ne postaje navika.

3. ODVIJANJE TAKMIČENJA

Na prostoru za takmičenje nije dozvoljeno vežbanje, ali će pre nego što trka počne vodičima biti dozvoljeno da bez pasa pregledaju stazu . Pre početka takmičenja sudiji je dozvoljeno da okupi takmičare i da tačna objašnjenja o pravilima odvijanja takmičenja kao što su standardno vreme, maksimalno vreme, kriterijum ocenjivanja.

a) Odredjivanje standardnog vremena (SV)
Na velikim međunarodnim takmičenjima (uključujući AWC, EO, JAEO, CACIAg), SV se određuje tako što se uzima vreme najbržeg psa sa najmanje grešaka i na njega dodaje +15% i zatim zaokružuje na najbližu celu sekundu.
Na ostalim takmičenjima, osnovni kriterijum za određivanje standardnog vremena je odabrana brzina kretanja na stazi u m/s. Pri odabiru brzine treba uzeti u obzir nivo takmičenja, težinu staze kao i podlogu po kojoj će pas trčati.
Standardno vreme za stazu (u sekundama) se dobija deljenjem dužine staze (u metrima) brzinom (u m/s). Primer: Za stazu dužine 160 m i izabranu brzinu 4,0 m/s SV će biti 40 sekundi (160:4,0)

b) Određivanje maksimalnog vremena (MV)
Maksimalno vreme se dobija tako što se dužina staze podeli sa 2.0 m/s za agiliti trke, odnosno 2.5 m/s za jumping trke.

c) Odvijanje trke
Vodič sa psom dolazi do starta te ga ostavlja iza startne linije, bilo u sedećem, ležećem ili stojećem položaju. Vodič ne sme da započne trku sa psom pre nego što je sudija dao signal da je spreman. Otkopčava povodnik i skida ogrlicu. Nošenje ogrlice ili bilo kog drugog dela opreme na psu, za vreme takmičenja, zbog sigurnosnih razloga, nije dozvoljeno. Za vreme trke vodič ne sme da ima ništa u rukama.
Vodič, pre starta, sme da zauzme po želji odabrano mesto na stazi. Vodič daje psu znak da krene nakon sudijinog signala. Merenje vremena počinje onog trenutka kada pas pređe startnu liniju.

Početak trke na Svetskom prvenstvu:
Kada sudija da vodiču signal da je spreman, vodič ima još 15 sekundi da krene sa trkom – posle tog vremena trka započinje automatski.

Za vreme trke dozvoljeni su verbalni i vizuelni signali.
Vodič mora da pazi da pas prepreke savlada zadatim redosledom bez da dodiruje psa ili prepreke. Isto tako sam vodič ne sme savladavati prepreke te prolaziti ispod ili preko njih.

Staza je savladana i merenje vremena završeno kada pas savlada poslednju prepreku sa tačne strane. Tada vodič stavlja psu ogrlicu i povodnik te zajedno s njim napušta parkur.

Vodič i pas su pod nadzorom sudije od momenta kada uđu u ring, do momenta kada ga napuste.

4.PREPREKE

Od Međunarodne kinološke federacije (FCI) priznate su sledeće prepreke:

Preskočne prepreke:
– visinska prepona
– vijadukt ili zid
– guma (sa mogućnošću odvajanja)
– daljinska prepona

Prepreke sa kontaktnim zonama:
– most
– A-prepreka
– klackalica

Druge prepreke:
– meki tunel
– tvrdi tunel
– slalom

Prepreke ne smeju predstavljati nikakvu opasnost za psa i moraju biti u skladu s priloženim nacrtima te odgovarati sledećim opisima i merama.
Boje kontaktnih zona ne smeju biti bele, crne ili braon. Dozvoljeno je korišćenje elektronskih pokazatelja zona samo kao dodatna pomoć sudiji.

Visinska prepona:

a) Obična
Visina: S: od 25 do 30 cm – M od 35 do 40 cm – L od 55 do 60 cm
Širina (razmak između krila): najmanje 120 cm najviše 130 cm
Visinske prepone moraju biti sa prečkom (drvo ili od bezbednih sintetičkih materijala – metalne nisu dozvoljene), Prečke moraju imati prečnik od 3 to 5 cm i moraju imati kontrastne boje u najmanje 3 segmenta.
Unutrašnja ivica krila mora biti najmanje 1m visoka, a širina krila 40-60cm
Krilo sa strane treba da je takvo da mu je unutrašnji deo visok min 100cm a spoljni 75cm. Krila prepone ne smeju biti ničim povezana i treba da je onemogućeno da pas prodje kroz bilo koji deo krila.
Četvorougaona i trougaona krila nisu dozvoljena., kao ni potpuno ispunjena krila. Sve visinske prepone moraju da se odozgo završavaju prečkom koja može na dodir psa da padne.
Nikakvi fiksni ili pomični elementi ne smeju da vire ispod ili iznad držača prečke. Na krilu može biti samo jedan držač prečke, koji se može premeštati na različite visine ovisno o kategoriji.
b) Dvostruka
Dve obične visinske prepone (samo one sa prečkom) mogu biti postavljene neposredno jedna iza druge i tako čine dvostruku preponu. Prečke su postavljene tako da je prva 15 do 25 cm niža od druge.
Viša je prečka, koja bi morala biti 10 – 20 cm šira od prve, postavljena na visinu od:
S od 25 do 30 cm – M od 35 do 40 cm – L od 55 do 60 cm
Ukupan razmak između prepona ne sme prelaziti: S 30 cm – M 40 cm – L 50 cm
Nikakvi fiksni ili pomični elementi ne smeju da vire ispod ili iznad držača prečke. Na krilu može biti samo jedan držač prečke, koji se može premeštati na različite visine ovisno o kategoriji.

Zid i vijadukt:

Visina: S od 25 do 30 cm – M od 35 do 40 cm – L od 55 do 60 cm
Najmanja širina: 120 cm, maksimalno 130cm. Debljina zida: oko 20 cm na dnu i najmanje 10cm na vrhu.
Zid može imati jedan do dva otvora u obliku tunela i mora da se sastoji od odvojenih elemenata – teleskopski zidovi nisu dozvoljeni. Mora da ima 3 do 5 odvojivih elemenata na vrhu. Dno ili strane ovih elemenata moraju biti zatvorene.
Stubovi moraju biti visoki 100cm do 120cm i ne smeju biti povezani sa centralnom pločom: širina i dubina stuba min 20cm – max 40cm. Ukoliko su stubovi kružnog preseka onda je prečnik 30 do 40cm.

Guma:

Unutrašnji prečnik gume: od 45 do 60 cm
Udaljenost središta gume od tla: S i M 55 cm – L 80 cm
Unutrašnja strana gume u donjem delu mora biti ispunjena iz sigurnosnih razloga.
Širina gume min 8cm – max 18cm
Sama guma mora biti pričvršćena sistemom lanaca ili sajli, sa mogućnošću podešavanja visine. Kruti sistemi učvršćivanja nisu dozvoljeni. Prepreka mora biti tako građena da ni pod kakvim okolnostima ne može biti srušena prilikom skoka psa kroz gumu.
Mora da postoji mogućnost da se guma rasklopi na 2 ili 4 dela kada je udarena silom jednakom onoj koja bi se desila ispuštanjem težine od 8kg na nju.
Potporne noge moraju imati dužinu od 155 do 165 cm i ne smeju biti izrađene od laganog materijala.
Širina rama ne bi trebalo da prelazi 1,5m. Rastojanje izmedju unutrašnjosti uspravno i spoljne ivice gume, mora biti min. 15cm.
Gume sa ramom bi trebalo da postepeno izađu iz upotrebe u narednih 5 godina i budu zamenjene bezbednijim gumama bez rama.

Guma bez rama:
Guma mora da ima konstantan oblik i da bude napravljena od materijala koji absorbuje udarce. Guma je podešena na svoju poziciju (visinu) pomoću dve vertikale, po jedne sa obe strane gume. Konstrukcija mora da obezbedi dovoljnu stabilnost kako ne bi bilo moguće oboriti gumu previše lako. Vertikale ne smeju da štrče iznad gume. Ne sme da postoji šipka iznad gume. Dozvoljeno je korišćenje rasklopivih guma bez rama.

Daljinska prepona:

Sastoji se od 2 do 4 dela. Ukupna dužina je:
L: 120 do 150 cm (4 dela)
M: 70 do 90 cm (3 dela)
S: 40 do 50 cm (2 dela)
Širina prepreke: 120 cm na prednjem delu, do 150 cm na zadnjem delu.
Delovi su postavljeni tako da im visina raste. Visina najniže jedinice je 15cm. Visina najviše jedinice je 28cm. Dubina svake od jednica je 15cm.
Ugao pod kojim su jedinice nagnute mora biti takav da prednja ivica jedinice nije viša od zadnje ivice prethodne jedinice.
Sve grede (ali ne obavezno i noge) moraju da budu od drveta ili bezbednog sintetičkog materijala (metal nije dozvoljen).

Na sva 4 ćoška prepreke moraju biti postavljene ugaone šipke, visine 120-130cm, prečnika 3-5cm. Vrh ovih šipki treba da je zatvoren i bezbedan u slučaju udara vodiča ili psa. Ove šipke se ne smatraju delom prepreke i služe samo kao pomoć pri suđenju.

Most:

Visina: min 120 max 130 cm
Dužina jednog elementa: od 360 do 380 cm
Širina: 30 cm
Površina prepreke ne sme biti klizava. Donji delovi obe bočne rampe u dužini od 90 cm mereno od donjeg kraja moraju biti različito obojeni (i sa strane takođe) te predstavljaju kontaktne zone. Mogu se koristiti elektronske kontaktne zone.
Bočne rampe imaju poprečne letvice u pravilnim razmacima (svakih 25 cm) da bi psu olakšale kretanje po kosini i sprečile klizanje, ali ne smeju biti postavljene bliže od 10 cm od gornjeg ruba kontaktnih zona. Te poprečne letvice imaju visinu od 5 do 10 mm i širinu od 20 mm, a njihovi rubovi moraju biti izbrušeni, bez oštrih ivica i razmaka.
Noge mosta ne smeju prelaziti visinu prepreke. Takodje ne smeju onemogucavati postavljanje tunela ispod mosta.

A-prepreka:

Sastoji se od dva elementa spojena tako da čine A oblik.
Širina: najmanje 90 cm, a na donjem se delu može proširiti do 115 cm.
Dužina svakog elementa je od 265 cm do 275 cm.
L, S i M: Najviša tačka merena vertikalno od tla iznosi 170 cm, a ugao između bočnih stranica iznosi 101,5°.
Donji delovi oba elementa (i sa strane) su u dužini od 106 cm obojeni različitom bojom od ostatka prepreke i predstavljaju kontaktne zone.
Površina prepreke ne sme biti klizava.
Na elementima su u pravilnim razmacima pričvršćene letvice (svakih 25 cm) koje olakšavaju penjanje i onemogućavaju klizanje, ali poprečne letvice ne smeju biti bliže od 10 cm od gornjeg ruba kontaktnih zona. Te poprečne letvice su visine 5 do 10 mm i širine 20 mm, a njihovi rubovi moraju biti izbrušeni.
Donja ivica prepreke ne sme imati razmak do zemlje niti oštre ivice.
Spoj dva elementa mora biti izveden tako da ne predstavlja nikakvu opasnost za psa. Po potrebi treba na spoj dodati gumenu zaštitu.
Prateće strukture A-prepreke ne smeju onemogucavati postavljanje tunela ispod prepreke.

Klackalica:

Dužina: od 360 do 380 cm
Širina: 30 cm
Visina središnje ose (ose rotacije) mora biti 60cm mereno od tla do vrha, iznosi 1/6 dužine klackalice.
Primer: dužina 360 cm = visina 60 cm, dužina 380 cm =visina 70 cm.
Kontaktne zone su kao kod mosta u dužini od 90 cm različito obojene. Mogu se koristiti elektronske kontaktne zone.
Ivice prepreke ne smeju predstavljati opasnost za vodiča ili psa. Kada je ivica na zemlji ne sme biti razmaka i ona ne sme biti oštra.
Klackalica mora biti naročito stabilna i površina nikako klizava, ali ne sme da ima poprečne letvice. Klackalica mora biti izbalansirana, njeno klackanje ne sme biti ni prebrzo niti presporo, tako da malim psima omogućava lako spuštanje.
Kontrola:
Tacka vešanja klackalice ne bi trebala da bude više od 10cm od vrha daske.
Ako se na centar silazne kontakt zone klackalice postavi teg od 1 kg, njeno spuštanje mora da traje između 2 i 3 sekunde. Ako to nije tako potrebno je podesiti težište klackalice.

Meki tunel:

Ulaz u meki tunel napravljen je od čvrstog ili polu-čvrstog materijala u obliku luka dužine 90 cm, visine 60 cm, a širine 60 do 65 cm. Dno je ravno.
Izlaz je od mekanog materijala dužine 180 do 220 cm i prečnika 60 do 65 cm.
Izlaz ne sme biti pričvršćen za tlo.
Površina ulaska u tunel ne sme biti klizava ili abrazivna.
Ulazak u tunel mora biti osiguran od pomeranja. Osnovna osa ulaza u tunel mora biti pokrivena zaštitnim materijalom .

Tvrdi tunel:

Unutrašnji prečnik: 60 cm
Dužina: 300 do 600 cm
Tvrdi tunel mora biti izrađen od savitljivog materijala da bi se mogao oblikovati u jedan ili više lukova. Preporučeno je da je ceo tunel od istog materijala svetle boje.
Tunel mora uvek biti razvučen na svoju punu dužinu.
Prilikom učvršćivanja tunela, držači moraju da prate konture tunela i ne smeju da izazivaju njegovu deformaciju ili da mu smanjuju obim.

Slalom:

Broj štapova 12
Štapovi trebaju biti tvrdi i prečnika 3 do 5 cm.
Visina štapova: 100 do 120 cm
Razmak između štapova: 60 cm
Štapovi ne smeju biti od metala (preporučuju se drvo ili siguran plastični materijali). Ram ne bi smeo da bude deblji od 8mm (ukupno – ram plus držači sa strane) i siri od 8cm. Držači šipki slaloma moraju da budu vezani krutom vezom za ram i ne smeju biti viši od 10cm. Oslonci šine ne smeju biti na putu kojim se kreće pas dok radi

5. SUĐENJE

Nijedan takmičar ne sme da osporava odluku sudije, koja je konačna.

Greške se sude za:

  • Netačnosti pri prelasku staze
  • Neuspeh da se staza završi u okviru standardnog vremena

5.1. GREŠKE

Prekoračenje standardnog vremena:
Broj bodova koji se dodeljuju kao greška je jednak vremenu za koje je prekoračeno standardno vreme. Trka mora biti izmerena sa preciznošću od 0.01 sekunde. 

b) Greške na stazi:

Za sve greške se dodeljuje 5 bodova.

Vodič koji je dobio prednost dodirivanjem svog psa ili prepreke će biti kažnjen sa 5 bodova svaki put kada se to dogodi.
Greške koje se tiču pravilnog savladavanja prepreke su sledeće:

b.1) Rušenje:

Ukoliko se bilo koji deo prepreke (prečka, krilo, deo zida…) sruši tokom savladavanja iste svaki put se dodeljuje 5 bodova. Ukoliko je srušenu prepreku potrebno ponovo savladati tokom staze ona mora da bude popravljena od strane pomagača na vreme (nema eliminacije).

b.2) Izbegavanje:

Izbegavanje se sudi u sledećim situacijama ( sa 5 bodova): pas se zaustavi ispred prepreke, pas se zaustavi tokom trke, pas se okrene od ili protrči mimo prepreke, preskoči između gume i okvira, prođe ispod prečke prepone, pas stavi glavu ili šapu u tunel i zatim se vrati nazad, pas preskoči preko tunela ili preko krila prepone, pas preskoči dužinsku prepreku sa strane, pas protrči ispod ili preskoči preko zonske prepreke.

Izbegavanje se može suditi (za zaustavljanje ispred prepreke, okretanje od prepreke ili trčanje mimo prepreke) kada se pas nalazi sa strane prepreke sa koje treba da je savlada.

b.3) Zone:

Na mostu, klackalici i A-prepreci, pas mora da dodirne i uzlaznu i silaznu zonu sa barem jednom šapom ili delom šape. Ukoliko to ne uradi svaki put se kažnjava sa 5 bodova. Smatra se da je pas završio prepreku kada su sve 4 šape na zemlji.

Izbegavanja moraju biti ispravljena; ukoliko pas to ne uspe da uradi rezultat je eliminacija.
Ostale greške: rušenja i zone – pas se kažnjava bodovima ali nastavlja trku.

5.2. SUĐENJE ODREĐENIH PREPREKA

Svaki pokušaj savladavanja prepreke se mora suditi.

a) Dvostruka prepona
Sudi se isto kao obična prepona.

b) Guma
Ukoliko se guma razdvoji dok je pas izbegava: eliminacija
Ukoliko se guma razdvoji dok pas skače kroz nju : greška (5 bodova)

c) Daljinska prepona
Trčanje mimo prepreke, skakanje sa strane kroz preponu, ili kroz preponu ka strani, i ne prelaženje cele prepreke: greška (5 bodova).
Rušenje jednog elementa: greška ( 5 bodova). Nijedan drugi kontakt sa preprekom se ne kažnjava.
Ne kažnjava se ukoliko pas ili vodič sruše neki od stubova, čak i ukoliko to izazove rušenje jednog od elemenata (greda).

d) Most
Psu koji napusti prepreku pre nego što dodirne rampu za spuštanje sa sve četiri šape se sudi izbegavanje (5 poena). 
e) Klackalica
Psu koji skoči sa prepreke pre nego što prođe balansnu tačku sa sve četiri šape  se sudi izbegavanje (5 poena). Klackalica mora da dotakne zemlju pre nego što je pas napusti, inače mu se sudi greška (5 poena).
f) A-prepreka
Psu koji napusti prepreku pre nego što dotakne rampu za spuštanje sa sve četiri šape se sudi izbegavanje (5 poena).
Pas koji prođe najvišu tačku prepreke i dotakne zemlju pre nego što je dotakao rampu za spuštanje je diskvalifikovan.
g) Tuneli
Kada pas prilazi prepreci sa strane, svaki nepravilan pokušaj da savlada prepreku (na primer preskoči preko nje) se sudi kao izbegavanje (5 poena). 
h) Slalom
Prvi štap mora da bude sa leve strane psa, drugi sa desne i tako dalje. 
Svaki nepravilan ulazak u slalom se sudi kao izbegavanje, čak i ako pas prilazi prepreci sa strane (5 poena). Za svako dalje nepravilno savladavanje prepreke se sudi jedna greška (5 poena). Svaka nepravilnost se mora odmah ispraviti ili pas može da počne sa savladavanjem prepreke iz početka. Prolazak kroz slalom unazad kroz više od dve kapije rezultira diskvalifikacijom. 
pas mora da tačno završi slalom pre nego što pređe na sledeću prepreku, ukoliko to ne učini na sledećoj prepreci se sudi diskvalifikacija. 

5.3. ELIMINACIJA

  • Neprikladno ponašanje prema sudiji
  • Grubo postupanje prema psu
  • Prekoračenje Maksimalnog vremena
  • Tri izbegavanja
  • Savladavanje ili dodirivanje prepreke koja na redu (uključujući prolazak ispod ili preko prepreke; s’tim što je prolazak ispod A-prepreke ili mosta dozvoljen u slučaju izbegavanje tunela koji se nalazi ispod ove prepreke)
  • Savladavanje prepreke u pogrešnom pravcu
  • Ukoliko pas sruši/uništi prepreku pre nego što je savlada tako da više ne može to da uradi pravilno
  • Ukoliko vodič sruši/uništi prepreku
  • Vodič savlada prepreku ili pređe preko/ispod iste
  • Vodič drži nešto u ruci
  • Vodič vrati psa na startnu poziciju nakom što je pas prešao stratnu liniju (osim ako sudija nije tako naložio)
  • Pas nosi ogrlicu
  • Vodič odustane (osim ako nije tako dobio instrukcije od sudije)
  • Pas se igra ili napusti teren ili nije više pod kontrolom
  • Pas konstantno škljoca na vodiča
  • Pas počne trku pre znaka sudije

Eliminacija znači da je pas diskvalifikovan. Vodič i pas moraju da napuste teren u najkraćem mogućem roku, osim ako sudija ne odluči drugačije. Eliminacija mora da bude jasno naznačena (pištalja i sl) od strane sudije.

Sudija mora da vlada situacijom bez obzira na nepredviđene okolnosti i da bude konstantan u suđenju.

5.4. VIŠA SILA

Pri okolnostima koje su van uticaja vodiča – na primer šipke koje oduva vetar, zamršeno platno mekog tunela – sudija može da zaustavi vodiča i nakon što je prepreka bila korektno nameštena mu naloži da krene iz početka. 
Sve greške nastale pre zaustavljanja psa se i dalje važe. Do mesta na kom je vodič zaustavljen ne dodeljuju se nove greške. 
Međutim, vodič je u obavezi da završi stazu najbolje što može. Dodatne greške se sude samo nakon tačke na kojoj je vodič zaustavljen. 

6. KVALIFIKACIJE/SERTIFIKATI

Tokom agiliti takmičenja dodeljuju se sledeće ocene odnosno „kvalifikacije“:

              0 do 5.99 ukupnih poena: ODLIČAN

              6 do 15.99 ukupnih poena: VRLO DOBAR

              16 do 25.99 ukupnih poena: DOBAR

              Preko 26 ukupnih poena: BEZ KVALIFIKACIJE

„Ukupni poeni“ se odnosi na zbir poena dobijenih kroz greške i izbegavanje i prekoračenje standardnog vremena.

„FCI AGILITI SERTIFIKAT“ se dodeljuje psima koji su postigli rezultat ODLIČAN 3 puta, sa čistim trkama, kod dvoje različitih FCI priznatih agiliti sudija u kategoriji A1.

7. REZULTATI

Sledeći kriterijumi se uzimaju u obzir kada se pravi ranking lista:

  1. Ukupni poeni (greške i izbegavanja + prekoračenje vremena)
  2. Ukoliko su ukupne greške iste, brži se pas rangira bolje.

Primer:

Pas
Greške
Vreme
Greške za vreme
Ukupno poeni
Mesto
A
5
58.71
0.00
5.00
2
B
0
65.00
5.00
5.00
3
C
5
57.25
0.00
5.00
1
D
0
68.32
8.32
8.32
4
E
10
59.17
0.00
10.00
5
F
5
65.00
5.00
10.00
6

8. ORGANIZACIJA MEĐUNARODNIH FCI TAKMIČENJA

Klubovi koji žele da organizuju međunarodno FCI takmičenje moraju da obezbede:

              1) Teren minimalnih dimenzija 20x40m. Podloga ne sme da predstavlja opasnost po pse ili vodiče (bez polomljenog stakla, eksera, rupa itd.).

              2) Sudiju odobrenog od strane nacionalnog kinološkog saveza i FCI-a.

              3) Dovoljan broj ljudi neophodnih da takmičenje prođe glatko, što uključuje

                             – Zapisničara koji beleži greška dodeljene od strane sudije, tako da sudija ne mora da skloni pogled sa psa

                             – Dve osobe koje mere vreme (1 zvanični i 1 pomoćni)

                             – Dva redara zaduženih za popravljanje staze, odnosno za podizanje oborenih prepona i ispravljanje mekog tunela nakon svakog prolaska psa

                             – Dva sekretara (minimum) zaduženih za tabele sa rezultatima, popunjavanje knjižica i pravljenje rang liste

                             – Vođa ringa, koji kontroliše ulaz i izlaz takmičara sa terena

                             – Tim (od 6 ljudi) dostupan za postavljanje staze prema instrukcijama sudija

              4) Prepreke, pozicija i preciznost bilo kakvog uređaja za merenje vremena moraju da budu prema ovom FCI agiliti pravilniku.

9. KVALIFIKOVANOST ZA UČEŠĆE NA TAKMIČENJIMA

1.Internacionalna agiliti takmičenja odobrena od strane FCI-a na kojima se dodeljuju Agiliti sertifikat i FCI-C.A.C.I.AG.

Psi svih rasa preko 18 meseci starosti i sa pedigreom priznatim od strane FCI-a.

Moraju da budu tetovirani ili čipovani i njihovi vlasnici/vodiči moraju da budu članovi kluba koji pripada nacionalnom kinološkom savezu pri FCI-u.

Takmičari moraju da imaju važeću radnu knjižicu ili dozvolu izdatu od strane njihovog nacionalnog kinološkog saveza, u koju se upisuju rezultati takmičenja.

Ženkama u teranju je dozvoljeno učešće na FCI internacionalnim takmičenjima.

FCI-C.A.C.I.AG se dodeljuje samo na FCI internacionalnim takmičenjima.

2.Nacionalna agiliti takmičenja

Svi psi preko 18 meseci starosti sa ili bez pedigreom; moraju da budu tetovirani ili čipovani; vlasnici/vodiči moraju da budu članovi kluba koji pripada nacionalnom kinološkom savezu pri FCI-u. Takmičari moraju da imaju važeću radnu knjižicu ili dozvolu izdatu od strane njihovog nacionalnog kinološkog saveza, u koju se upisuju rezultati takmičenja.

Nisu kvalifikovani da učestvuju:

  • Skotne ženke
  • Psi koji su očigledno bolesni, povređeni ili fizički nesposobni
  • Kupirani psi

Psi koji dolaze ili odlaze u regiju zaraženu besnilom moraju da imaju važeće sertifikate o vakcinaciji protiv besnila. Vodiči/psi koji dolaze iz drugih zemalja moraju da dokažu da su članovi kluba koji pripada nacionalnom kinološkom savezu pri FCI-u i da se takmiče na zvaničnim takmičenjima u sopstvenoj zemlji.

Učešće na takmičenju u stranoj zemlji dok je takmičar izgubio pravo da se takmiči u sopstvenoj zemlji mora biti kažnjen od strane svog nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u.

Od takmičara se očekuje da se ponašaju pristojno i da budu odgovarajuće obučeni.

Grubo ophođenje prema psu se strogo zabranjuje i rezultira neodložnom diskvalifikacijom. Moguća je i zvanična pritužba protiv vodiča.

Klub organizator ima pravo da odbije bilo koju prijavu.

10. TAKMIČENJA/TIPOVI TRKA I NIVOI

Organizuju se dve vrste takmičenja:

  • Internacionalna agiliti takmičenja pod okriljem FCI-a
  • Nacionalna agiliti takmičenja pod okriljem nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u

10.1. Internacionalna agiliti takmičenja pod okriljem FCI-a

Otvorena su samo za pse sa FCI priznatim pedigreom, preko 18 meseci starosti i sa važećom radnom knjižicom ili dozvolom izdatom od strane njihovog nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u.

FCI-C.A.C.I.AG takmičenja se održavaju samo za najviši nivo takmičenja u svakoj zemlji.

Postoje dva zvanična tipa trka:

  • FCI Agiliti
  • FCI Jumping
    • uključuje zonske prepreke
    • isključuje zonske prepreke

Ovi tipovi se dele na tri nivoa:

  1. FCI Agiliti/Jumping 1
    Otvoren samo za pse koji nisu još dobili „Agiliti sertifikat
  2. FCI Agiliti/Jumping 2
    Otvoren samo za pse koji su dobili „Agiliti sertifikat
  3. FCI Agiliti/Jumping 3
    Otvoren samo za pse koji su ispunili nacionalne uslove za prelazak na nivo 3 – npr. bili su na podijumu 3 puta sa čistom trkom.

Nazadovanje je moguće u zavisnosti od pravila nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u.

Pravila se primenjuju na sve kategorije – S, M, L ukoliko prepreke ispunjavaju specifikacije definisane za svaku kategoriju.

Rezultati na zvaničnim takmičenjima se upisuju u radnu knjižicu psa ili u bazu podataka prema kojoj je vezana radna dozvola i omogućavaju učešće na nacionalnim šampionatima, kao i na FCI svetskom šampionatu ukoliko su ispunjeni kriterijumi određeni od strane nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u.

10.2. Nacionalna agili takmičenja pod okriljem nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u

Otvorena su za pse preko 18 meseci starosti, sa ili bez pedigrea, koji poseduju važeću radnu knjižicu ili dozvolu izdatu od strane nacionalnog kinološkog saveza pri FCI-u.

Organizacija ovih takmičenja je prepuštena inicijativi svake zemlje, ova takmičenja ne treba da drže visoke agiliti ideale i treba da se pobrinu za bezbednost, kako pasa tako i vodiča.

Nacionalni kinološki savez pri FCI-u može da primeni FCI pravila ili da ima odvojena nacionalna pravila.
Ukoliko se donose odvojena nacionalna pravila, nacionalni kinološki savez pri FCI-u treba da pokuša da prati FCI pravila koliko god je to moguće.

Nacionalna pravila mogu da odrede tipove trka i nivoe, kao i kriterijume po kojima se psi pomeraju između nivoa, kao i druge nacionalne specifičnosti.