5Zona https://www.5zona.com Klub za obuku i sport sa psima Tue, 17 Jan 2023 10:16:56 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.2 https://www.5zona.com/wp-content/uploads/2021/10/5zona-favicon-znak-150x150.png 5Zona https://www.5zona.com 32 32 Individualni treninzi https://www.5zona.com/individualni-treninzi/ https://www.5zona.com/individualni-treninzi/#respond Tue, 03 Jan 2023 08:01:55 +0000 https://www.5zona.com/?p=2577 Često preporucujemo grupne treninge i mislimo da je nas program jako uspešan da osposobimo ljude i njihove ljubimce da mogu funkcionisati u urbanoj sredini bez problema.
Medjutim u nekim slucajevima je bolje raditi individualno.
Neki problemi se javljaju samo u vašem domu i onda tu moramo i reagovati. Da li je to vršenje nužde u stanu, grickanje nemaštaja i obuće, velika reaktivnost na goste i zvono sve se može rešiti pravilnim pristupom.
Takodje radimo i sa psima sa problematičnim ponašanjem.

Ako imate takvu potrebu slobodno nas kontaktirajte.
Sada sa već preko 15 godina iskustva mozemo vas posavetovati šta je najbolje za vas i vašeg ljubimca.

]]>
https://www.5zona.com/individualni-treninzi/feed/ 0
Završen jesenji kurs osnovne poslušnosti https://www.5zona.com/zavrsen-jesenji-kurs-osnovne-poslusnosti/ https://www.5zona.com/zavrsen-jesenji-kurs-osnovne-poslusnosti/#respond Wed, 28 Dec 2022 10:14:37 +0000 https://www.5zona.com/?p=2582 Uspešno smo završili još jedan kurs osnovne poslušnosti.
Dosta toga su naučili novi vlasnici i njihovi psi, postavili smo dobre osnove a na njima je da nastave da rade sa svojim ljubimcima.
Kurs je trajao dva meseca, gde smo radili na socijalizaciji i osnovnim komandama.
Pre svega da pas zna da dodje na poziv, da ne vuče na povodcu, komande sedi,lezi, čekaj i dodji.
Neuzimanje hrane sa ulice.

Kurs se održavao na tri lokacije,
Karaburma, Žarkovo i Novi Beograd.

U galeriji pogledajte i neke od fotografija.

]]>
https://www.5zona.com/zavrsen-jesenji-kurs-osnovne-poslusnosti/feed/ 0
CACT takmičenje školovanih pasa u Kragujevcu. https://www.5zona.com/cact-takmicenje-skolovanih-pasa-u-kragujevcu/ https://www.5zona.com/cact-takmicenje-skolovanih-pasa-u-kragujevcu/#respond Tue, 01 Nov 2022 07:59:00 +0000 https://www.5zona.com/?p=2574 Sjajan dan za naše takmičare na CACT takmičenju školovanih pasa u Kragujevcu.

  1. oktobra je održana medjunarodja utakmica školovanih pasa CACT Kragujevac.

Milos i Hard prvo mesto po BH-VT programu.
Ivana i Mili drugo mesto po BH-VT programu.
I ponovo Milos sa Torom prvo mesto po IBGH 1 programu.

Priprema pasa za BH ispit je deo naših treninga, ako si zainteresovan da tvoj pas pokaže svoj pun potencijal javi nam se 😊

]]>
https://www.5zona.com/cact-takmicenje-skolovanih-pasa-u-kragujevcu/feed/ 0
Kako zaustaviti griženje kod štenaca i trenirati inhibiciju ujeda https://www.5zona.com/kako-zaustaviti-grizenje-kod-stenaca-i-trenirati-inhibiciju-ujeda/ https://www.5zona.com/kako-zaustaviti-grizenje-kod-stenaca-i-trenirati-inhibiciju-ujeda/#respond Mon, 29 Nov 2021 12:54:57 +0000 https://www.5zona.com/?p=2203

Usta štenaca su ispunjena sa 28 sićušnih mlečnih zuba koji će početi da ispadaju i da se menjaju između 14 i 30. nedelje starosti, kada će biti zamenjeni sa 42 stalna zuba. Nekada se čini da su vaši prsti na rukama i nogama ovim mlečnim oštrim zubićima kao magnet. Iako ume biti bolno i čini se da je vaše umiljato slatko štene zapravo pravo malo zubato čudovište, iskoristite ovaj period da se „igrate ujedanja“. Ovo je sasvim normalno i neophodno za razvoj i nešto što možete istrenirati u nekoliko jednostavnih koraka.

Saveti:

  • Štenci koji nauče inhibiciju ujeda imaju manje šanse da prerastu u odrasle pse koji grizu.
  • Time što ćete ponuditi igračke za žvakanje štenetu, može mu pomoći da ga naučite šta je prihvatljivo za grickanje ili žvakanje.
  • Ponekad je dobra ideja da nežno stavite štene u njegov kavez na “time out”, da biste ga smirili.

 

Učenje kako da ublaže snagu svog ugriza, veoma je važno za sve pse. Ako su naučili inhibiciju ugriza, razumeju da ne bi trebalo da grizu jako da vas ne bi povredili. Štenci prirodno grickaju jedno drugo dok se igraju. Ako previše jako ugrizu svoju majku ili drugog štenca u leglu, taj drugi pas će verovatno napraviti glasan zvuk, upozoravajući štene: „Hej, to boli!“

U zavisnosti od psa, I vi možete učiti inhibiciju ujeda tako što ćete izgovoriti „au!“ kada vas štene gricne. Ipak, budite oprezni, jer nekim štencima će ovo biti dodatni znak za razdraganost i verovatno će jače ugristi. U ovom slučaju, bolje je tiho se okrenuti, otići od psa ili nežno staviti štene u njegov kavez na nekoliko minuta da se smiri. Ako se povuku, obavezno ih nagradite poslasticom i verbalnom pohvalom.

Naučite svoje štene da ujedanje znači “igra je gotova”

Ako vas štene ugrize dok se igrate, to znači da je igranje završeno, bez izuzetaka. Vikanje ili fizičko kažnjavanje vašeg šteneta, koliko god to čudno zvučalo, takođe je vrsta nagrade. To ih uči da ujedanje dobija neku vrstu odgovora od vas, pažnje, što je poznato kao pozitivna kazna. Umesto toga, naučite ih da im griženje neće doneti ništa, okrenite se od njih i zavucite ruke u džepove ili ih stavite ispod pazuha. U ovim trenucima želimo da ih umirimo a ne da budemo grubi prema njima.

Dajte svom štenetu alternativni predmet za žvakanje

Dobra je ideja da igračku za žvakanje uvek držite pri ruci, tako da možete pravovremeno da reagujete kada uočite ponašanje  psa i zamenite tom igračkom svoju ruku ili nameštaj na koje se vaše štene namerilo. Na taj način će štenad znati šta je u redu da grickaju ili žvaću a šta nije. Ako počnu da vam grickaju prste na rukama ili nogama dok se igrate, umesto toga ponudite igračku.

Opet, ako nastave da grizu, odmah zaustavite sesiju igranja. Ako ste trenirali svoje štene da sedi, možete ga preusmeriti i tako što ćete mu reći da sedne i nagradite to ponašanje igračkom.

Stavite ih u tajm-aut

Nežno stavite svoje štene u njegov kavez ili na “mesto” kako biste mu dali priliku da se smiri i kako biste ga sprečili da ujede. Veoma je važno da ne nauče da povezuju kavez sa kaznom, zato budite mirni. Kada se štene smiri, možete ga nagraditi i pustiti napolje.

Ponudite vreme za pauzu i dremku

Ponekad je štene koje grize zaista samo preumorno štene, i treba ga staviti u miran prostor ili kavez da odspava. U drugim slučajevima, možda će im trebati pauza za obave nuzdu, ili mogu biti samo gladni ili žedni.

Pomozite štenetu da potroši malo energije

Kada štene nastavi da grize, čak i nakon što zamenite igračku nekoliko puta, možda mu je samo potrebno da sagori malo fizičke ili mentalne energije. Odvedite ih u dvorište i gledajte kako trče okolo.

Nagradite ponašanja koja želite

Ponekad zaboravljamo da kada je naše štene mirno i tiho, to treba takođe da nagradimo sa verbalnom pohvalom „dobar pas“ ili  „ bravo“ kao i komadićem omiljene grickalice ili tako što ćete ga nežno pomaziti. Pomoći ćete im da nauče kakva ponašanja tražite kroz pozitivnu motivaciju.

Korekcija ponašanja prilikom griženja šteneta

Ne udarajte psa i na drugi način ga fizički ne kažnjavajte ukoliko niste primenili i nekoliko puta insistirali na nekoj od navedenih taktika za učenje inhibicije griženja. Ukoliko postoji potreba da se pas koriguje treba voditi računa da to radimo pravilno, u pravom trenutku i da budemo fer prema psu. Ne treba dozvoliti da se iznerviramo i reagujemo emocionalno.
Ako vam se čini da vaš ljubimac grize zbog agresije, razgovarajte trenerom pasa o načinima upravljanja tim ponašanjem.

Upišite se u razred štenaca

5ZONA obuka za štence kao i obuka osnovne poslušnosti su kursevi koji će pružiti vašem štenetu priliku da se druži sa drugim psima i da nauči kako da se ponaša u interakciji njima.

Naučiti svog malog slatkog štenca sa oštrim zubićima da bude ljubazan sa svojim ugrizima u početku može izgledati kao veliki izazov. Strpljenje i doslednost su ključ. Igranje ujeda ne znači da je vaše štene zlobno a učenje inhibicije ujeda važno je da biste i kada vaše štene poraste mogli da budete sigurni da zna gde je granica.

Ukoliko imate probleme, uvek je u redu da se konsultujete sa iskusnim trenerom pasa ili specijalistima za ponašanje životinja. Na raspolaganju smo. 😊

Ako vam se čini da vaš ljubimac grize zbog agresije, razgovarajte trenerom pasa o načinima upravljanja tim ponašanjem.

]]>
https://www.5zona.com/kako-zaustaviti-grizenje-kod-stenaca-i-trenirati-inhibiciju-ujeda/feed/ 0
Zašto se mali psi ponašaju drugačije od velikih pasa https://www.5zona.com/zasto-se-mali-psi-ponasaju-drugacije-od-velikih-pasa/ https://www.5zona.com/zasto-se-mali-psi-ponasaju-drugacije-od-velikih-pasa/#respond Fri, 19 Nov 2021 11:27:40 +0000 https://www.5zona.com/?p=2135

Ako ste vlasnik psa, ili prosto šetate bilo kojim gradskim parkom, verovatno ste doživeli situaciju u kojoj mali pas, obično pušten ili na fleksi povodniku – laje, kidiše i juri ka većem psu. Ovo je situacija koja se daleko ređe dešava kada su veći psi u pitanju.

Zašto je to tako?

Da li je veličina zaista važna?

Cilj ovog članka je da edukujemo vlasnike i pojasnimo zašto dolazi do određenih ponašanja kao i kako možemo na njih da utičemo. U prethodnom pasusu opisali smo uobičajeni stereotip koji sugeriše da postoje razlike u ponašanju između većih i manjih pasa, pri čemu se na male pse gleda kao na uzbuđenije i anksioznije. Neka istraživanja sugerišu da možda ima malo istine u stereotipu, a najnoviji izveštaj dolazi od istraživačkog tima na čelu sa Kristin Arhant sa Univerziteta veterinarske medicine u Beču.

U ovoj studiji prikupljeno je oko 1.300 anketa od vlasnika pasa. Za potrebe statističke analize, psi su podeljeni po veličini, klasifikujući kao velike pse one koji su bili teži od 20 kg i kao male pse one koji su bili lakši od ove težine. Podaci istraživanja pokazuju tri glavne razlike u ponašanju između malih i velikih pasa čiji su vlasnici ispitani:

  1. Mali psi su bili manje poslušni (na primer, nisu toliko pouzdani u reagovanju na uobičajene komande kao što su „Sedi“, „Lezi“ i „Dođi“).
  2. Mali psi su bili više uzbuđeni i neprijateljski raspoloženi (veća je verovatnoća da će lajati ili režati na strance, posetioce ili druge pse).
  3. Mali psi su bili više uznemireni i uplašeni (lako su se uplašili u čudnim situacijam ili kada su bili izloženi glasnim zvukovima poput grmljavine i vatrometa, i nervozni su u prisustvu stranaca).

Čini se da ovi rezultati potvrđuju stereotipe o malim psima, naime da su manje poslušni, a više uzbuđeni i živčani. Međutim, austrijski tim istraživača je zatim postavio pitanje „Da li su ove razlike posledica genetskih faktora ili načina na koji se tretiraju mali psi u poređenju sa velikim psima?“

Šta dovodi do ovog stava „malog psa“?

Odgovor je pokazao da je ponašanje vlasnika igralo važnu ulogu u razlikama u ponašanju koje su pronašli.

Nedosledna obuka: Prvi važan faktor koji su istraživači otkrili bavio se doslednošću vlasnika prilikom interakcije sa svojim psom ili njegove obuke. Nedosledno ponašanje uključuje nedavanje komandi uvek na isti način, neodržavanje fiksnih pravila za psa (na primer, ponekad kažnjavanje psa za određeno ponašanje, a drugi put dozvoljavanje takvog ponašanja), ili nereagovanje na određeno loše ponašanje na isti način svaki put. Podaci pokazuju da što je ponašanje vlasnika doslednije, to je bolje ponašanje pasa u poslušnosti, bez obzira na njihovu veličinu. Nažalost, otkriveno je da su vlasnici malih pasa nedosledniji u interakciji sa svojim psima nego vlasnici velikih pasa.

Nedostatak zajedničkih aktivnosti: Studija je takođe otkrila da su zajedničke aktivnosti važne. To uključuje i formalne aktivnosti poput treninga poslušnosti ili agiliti rada i neformalne aktivnosti kao što je igranje “donesi” lopticu, frizbi ili drugu omiljenu igračku, trčanje sa psom I slično. Podaci pokazuju da što se vlasnik i pas više angažuju u ovakvim aktivnostima, pas se čini poslušnijim. I ovde mali psi gube jer njihovi vlasnici provode znatno manje vremena u zajedničkim aktivnostima sa svojim ljubimcima.

Upotreba kazne: Način na koji vlasnici pasa treniraju ili pokušavaju da kontrolišu ponašanje svojih pasa je još jedan važan faktor. Vlasnici velikih pasa su češće spremni da koriguju psa kada se loše ponaša – laje na druge pse, vuče na povodniku, skače na strance… Razlog za ovo je jasan – kada je veliki pas neposlušan to predstavlja veći problem za vlasnika, drugi ljudi se lakše uplaše i loše reaguju na psa. Međutim, ovo ne znači da malim psima treba dozvoliti da se ponašaju kako hoće. Pravovremena korekcija je ključ sa sprečavanje mnogih neprijatnih situacija, koje se mogu završiti loše po vašeg voljenog ljubimca. Korekcija može da bude onoliko blaga koliko je dovoljno da vaš pas odreaguje, i za njom uvek treba da sledi pohvala i nagrada za lepo ponašanje/prestanak.

 

I za kraj, ima mnogo primera savršeno vaspitanih pasa, a u našem klubu je sve više malih pasa koji briljiraju na kursevima poslušnosti  i u sportu, i na taj način ruše sve predrasude!

]]>
https://www.5zona.com/zasto-se-mali-psi-ponasaju-drugacije-od-velikih-pasa/feed/ 0
Prva poseta šteneta veterinaru: Kako smanjiti anksioznost kod veterinara https://www.5zona.com/prva-poseta-steneta-veterinaru/ https://www.5zona.com/prva-poseta-steneta-veterinaru/#respond Sun, 07 Nov 2021 12:33:30 +0000 https://www.5zona.com/?p=1909

Iako se mnogi psi plaše posete veterinaru, odlazak kod veterinara ne mora da bude negativno iskustvo. Ako imate štene, jedna od prvih stvari koju radite zajedno je odlazak kod veterinara. Pomaganje vašem štenetu da razvije pozitivno iskustvo kod veterinara je važno za njihov razvoj i ponašanje kasnije u životu.

Štene haskija kod veterinara

Prva poseta šteneta veterinaru

Jedna od prednosti kada imate štene je mogućnost da sa njim prođete kroz sve „prve“ situacije zajedno. Poseta veterinaru po prvi put može biti zbunjujuća i zastrašujuća za štence, ali ne mora biti. Uparujući posete šteneta veterinaru sa poslasticama, igračkama i igrama, možete pomoći svom psu da razvije pozitivne, doživotne odnose sa svojim veterinarom i veterinarskom negom uopšte.

Čim štene dođe u Vaš dom, zakazaćete njegovu prvu posetu veterinaru. Razgovarajte sa svojim veterinarom i osobljem klinike unapred o tome kako će poseta izgledati kako biste bili spremni da podržite svoje štene.

Posete veterinarskim klinikama bez straha

Pomaganje štenetu da uspostavi pozitivnu asocijaciju sa veterinarom podrazumeva podršku štenetu kako bi se uverili da se oseća udobno i opušteno kad god je to moguće tokom posete. Mnogi veterinari su obučeni I praktikuju da uklone I smanje što je moguće više uzročnika stresa I anksioznosti time što naglašavaju važnost opuštenosti I udobnosti psa kada su planirane prve posete šteneta.

Ideja ovakvih poseta je da se štenad podstiče da budu aktivni učesnici u njihovoj medicinskoj nezi. Ovakvi pristupi se fokusiraju na pomoć psima i štenadima da stvore pozitivne asocijacije sa svim aspektima veterinarskih poseta, uključujući dolazak na kliniku, preglede, vakcinacije i složenije procedure.

Pas i veterinar

Priprema za prvu posetu šteneta veterinaru

Kada idete kod veterinara na pregled sa svojim štenetom, korisno je da se pripremite sa svime što vam je potrebno da pomognete vašem štenetu da ima pozitivno iskustvo – uključujući poslastice i igračke. Pored toga, može biti korisno poneti ćebe, peškir ili prostirku za jogu koju ćete staviti na pod u sobu za pregled. Ovo će vašem psu pružiti nešto udobno na ćemu će da stoji ili leži. Klizav pod većine klinika je zastrašujući za mnogu štenad, tako da neklizajuća površina može pomoći štenadima da se osećaju udobnije i samopouzdanije.

Kada dovedete svoje štene u sobu za pregled na klinici, zapamtite da je u redu da im to iskustvo bude zabavno. Ne morate mirno da sedite čekajući da tehničar ili veterinar uđu. Umesto da izvlačite telefon da biste pročitali e-poštu, iznesite igračku za štene i iskoristite to vreme da se igrate sa svojim štenetom u sobi za pregled. Ovo će pomoći vašem štenetu da razvije pozitivne asocijacije na boravak u klinici. Kada vaš veterinar uđe, nastavite da se zalažete za svoje štene tražeći od osoblja klinike da ide tempom vašeg šteneta. Ovo uključuje davanje štenetu priliku da priđe, dobije poslastice i igra se pre i tokom pregleda.

Štene kod veterinara

Poslastice za štene za vreme vakcinacije

Budite proaktivni zagovornik udobnosti vašeg šteneta tokom svih aspekata posete. U nekim velikim klinikama, veterinarski tehničari će odvesti štence u zadnji deo klinike na vakcinaciju, a vi imate pravo da tražite da se svi aspekti pregleda odvijaju sa vama u prostoriji. Dok se vakcine za štene pripremaju, možete da igrate igrice kao što je navlačenje sa štenetom ili nežno bacite igračku za njim da juri u sobi za pregled.
Opcija da vakcine učinite prijatnim za vaše štene je da im odvratite pažnju umesto da ih sputavate tokom injekcija. Silikonsku ploču, činiju ili prostirku namažite puterom od kikirikija bezbednog za pse ili krem sirom. Možete staviti silikonsku ploču na pod klinike ili je držati podignutom da bi vaše štene lizalo. Dok vaše štene liže lepljive poslastice iz posude/sa prostirke, vaš veterinar može dati vakcinu, a često vaše štene neće ni primetiti da se to dešava. Ne samo da će ovaj proces odvratiti štene od vakcinacije, već će pomoći vašem štenetu da nastavi da gradi pozitivne asocijacije s obzirom da je na klinici i da ga vodi veterinarsko osoblje.

Često posećujte svog veterinara sa svojim štenetom

Učinivši posete veterinaru zabavnim, pozitivnim i rutinskim delom života vašeg šteneta, možete pomoći svom štenetu da razvije doživotni pozitivan odnos sa veterinarom. Kada imate štene, možda se već osećate kao da provodite mnogo vremena kod veterinara, ali bismo vas ohrabrili da idete još više – čak i samo da biste se pozdravili! Razgovarajte sa svojom veterinarskom klinikom i uverite se da je sa njima u redu, a zatim planirajte da dovedete svoje štene da svrati u kliniku radi brze interakcije.

Uključite svraćanje u veterinarsku kliniku tokom svojih šetnji ili redovnih izleta. Dovedite svoje štene u kliniku, pustite recepcioneru i/ili veterinaru da počaste vaše štene i/ili zamolite štene da se popne na vagu.

]]>
https://www.5zona.com/prva-poseta-steneta-veterinaru/feed/ 0
Kada moje štene može upoznati druge pse? https://www.5zona.com/kada-moje-stene-moze-upoznati-druge-pse/ https://www.5zona.com/kada-moje-stene-moze-upoznati-druge-pse/#respond Mon, 01 Nov 2021 08:11:55 +0000 https://www.5zona.com/?p=1801

Većina vlasnika pasa je čula da je bitno socijalizovati psa dok je štene. Šta to zapravo znači?

Rana socijalizacija važna je za pomaganje štenadima da odrastu u dobro vaspitanog odraslog psa. Ali takođe je važno da na prvom mestu zaštitite svoje štene. Nevakcinisani štenci su podložni opasnim bolestima poput parvovirusa, leptospiroze, štenećaka, zarazne žutice itd, koje mogu dobiti kako u kontaktu sa drugim psima tako i iz izmeta koji su ostali psi ostavili na zemlji.

Vakcinacija i socijalizacija

Iako je zaštita zdravlja vašeg šteneta važna, mnogi veterinari i treneri pasa naglašavaju da je rana socijalizacija podjednako važna kao i vakcinacije kada je u pitanju bezbedno očuvanje celokupnog zdravlja i dobrobiti vašeg šteneta. „Mnogo pozitivnih iskustava sa novim scenarijima rezultira odraslim psom koji je u stanju da sretno i samopouzdano upravlja svojim svetom“, kaže sertifikovana trenerka pasa Mari Thompson, vlasnica Univerziteta Happi Hound. „Nasuprot tome, štene koje nije dovoljno socijalizovano i koje neće biti izvedeno sve dok ne napuni pet ili šest meseci biće zabrinutije i pesimističnije u vezi sa novim situacijama. Nažalost, nedostatak socijalizacije može dovesti do strašnog ili agresivnog ponašanja odraslog psa. ” Američko veterinarsko društvo za ponašanje životinja slaže se s tim. Njihov zvanični stav o socijalizaciji štenaca kaže: „Problemi u ponašanju, a ne zarazne bolesti, prvi su uzrok smrti pasa mlađih od tri godine.

Uprkos tome, veterinari takođe snažno upozoravaju na svaki kontakt sa nepoznatim ili nevakcinisanim psima pre nego što vaše štene primi ceo set vakcinacija. Dr Chirle Bonk, DVM, portparol veterinara Doggie Designer -a kaže : “Štene nije u potpunosti zaštićeno dok ne primi čitavu seriju od dve do tri injekcije prema preporuci vašeg veterinara.” Ali to ne znači da vaše štene ne može da komunicira sa drugim psima. “Socijalizacija može početi čim dovedete štene kući sve dok je u kontrolisanom okruženju sa drugim kućnim ljubimcima koje poznajete.”

Ključ za bezbedno upoznavanje vašeg šteneta sa drugim psima ili štenadima je da budete sigurni da poznajete druge pse, njihovu vakcinaciju i zdravstvenu istoriju, kao i da li su bili izloženi psima koje ne poznajete. „Rizik dolazi kada se štenci igraju sa drugim psima koji su bili izloženi nevakcinisanim psima ili izmetom zaraženih životinja“, kaže dr Bonk. “To znači – isključite parkove za pse i aktivnosti izvan povoca.”

Predstavljanje novog šteneta vašim psima

Ako dovodite novo štene u dom sa starijim psima, uverite se da su vaši psi vakcinisani na vreme i da nisu bili izloženi potencijalno nevakcinisanim psima. Takođe je važno uzeti u obzir temperament vašeg odraslog psa i njegov potencijal za agresiju. Ako vaš pas ima dokazanu istoriju odgovarajućeg ponašanja sa mladim štenadima, možda ćete ih moći upoznati tokom prvih nekoliko dana boravka kod kuće.  Ako niste sasvim sigurni kako će se stvari odvijati, prvo upoznajte pse na neutralnom terenu, odnosno van kuće. Držite odraslog psa pod kontrolom i na povocu, i vodite računa da štene ne pretera sa dosađivanjem. Kad počnete da vidite draženje i prijateljsku radoznalost, možete im početi dopuštati slobodan pristup i kod kuće.

S druge strane, ako vaš stariji pas ne prihvata novo štene, moraćete da ih držite odvojene. Ne želite da rizikujete da prvo upoznavanje prođe loše, jer je prvi utisak koje štene formira jako važno. Takođe preporučuje se angažovanje profesionalnog trenera koji će pomoći u upoznavanju šteneta i starijeg psa sa istorijom agresivnosnog ponašanja. Negativna interakcija sa agresivnim psom može izazvati doživotni strah kod šteneta.

Interakcija sa drugim štenadima i psima

Vaše štene može da se sretne i igra sa drugim štenadima iste starosti, sve dok su ti drugi štenci redovno vakcinisani i i nisu imali kontakt sa nevakcinisanim psima. Upoznavanje i prva igranja najbolje je zakazati kod kuće ili kod drugog vlasnika šteneta i izbegavati javne prostore. Isto tako, vaše štene bi trebalo da bude bezbedno da upozna starije pse prijatelja i porodice, pod uslovom da su potpuno vakcinisani, da nisu bili izloženi nevakcinisanim psima i da je poznato da su nežni sa štenadima. Ali, na primer, ako slatki stariji pas vaših roditelja provodi mnogo vremena u parku za pse, držite štene podalje i sačuvajte upoznavanje za vreme nakon što je vaše štene završilo vakcinaciju.

Puštanje vašeg šteneta da upozna nove pse

Trebalo bi da sprečite svoje štene da se sastaje sa psima koje ne poznajete dok ne prime sve vakcinacije i dok vam veterinar ne dozvoli. To znači da će njihovo javno prikazivanje morati da sačeka. Kada počnete da izvodite štene u šetnju, čak I ako je potpuno vakcinisano ne znači da se i dalje ne mogu suočiti sa opasnošću od drugih pasa. Držite svoje štene na povocu i ostanite sa njim sve vreme, čak i u parku za pse, i klonite se svih pasa koji pokazuju znakove agresije ili maltretiranja drugih pasa.

Šta je sa časovima poslušnosti? Parkovi za pse i časovi poslušnosti nisu za nevakcinisane štence. Ako želite da dovedete svog novog mališana na obuku, uverite se da je prvo imao čitav niz vakcinacija kako biste ga zaštitili od izloženosti bolesti.

Socijalizacija vašeg šteneta pre nego što upozna nove pse

Upoznavanje drugih pasa samo je jedan aspekt socijalizacije štenaca. Postoji mnogo drugih novih ljudi, prizora, zvukova i iskustava koje vaše štene može imati i pomoći će im da postanu manje uplašeni i lagodniji. Najvažnije je da izgradite vezu poverenja sa svojim štenetom. „Dok vlasnici kućnih ljubimaca čekaju da završe seriju vakcinacija, trebalo bi da rade na izgradnji veze između njih i šteneta“, kaže dr Bonk. „Igrajte se sa njima i počnite da učite osnovne komande.“ Vaše štene takođe može upoznati druge vrste kućnih ljubimaca i životinja koji ne nose rizik od prenošenja bolesti. Znatiželjni štenci u prvim mesecima umeju da upadnu u dosta problema.

Zaključak je da štitite svoje štene prateći raspored vakcinacije koji vam je preporučio veterinar i pažljivo birate pse ili štence kojima ćete dozvoliti da imaju kontakt sa vašim štenetom.

Pravilno socijalizovano štene je ono koje ima pozitivna iskustva sa što više situacija sa kojima će se susretati tokom života. Ovo znači da nećemo svako štene socijalizovati na isti način, na primer pas koji će živeti na selu i pas koji će živeti u gradu imaju sasvim različite potrebe za socijalizacijom.

Takođe nije isto ako očekujemo od našeg psa da bude sportski pas ili ako želimo kućnog ljubimca. Kako onda da znate šta je pravilna socijalizacija za vašeg psa?

Probajte da napravite spisak svih situacija u kojima će se pas verovatno naći tokom života. Razmišljate o situacijama koje bi psu mogle da budu čudne ili stresne. Ovo su situacije kojima bi trebalo da izložite štene, ali u kontrolisanim uslovima, koji će obezbediti da njegovo iskustvo bude pozitivno.

Na primer: Da li će se pas voziti u kolima? Ići u veterinarsku ambulantu ili kod grumera? Da li će se susretati sa usisivačem i drugim bučnim kućnim uređajima?

]]>
https://www.5zona.com/kada-moje-stene-moze-upoznati-druge-pse/feed/ 0
Da li vaš pas ima previše energije? 5 saveta za hiperaktivne pse https://www.5zona.com/da-li-vas-pas-ima-previse-energije-5-saveta-za-hiperaktivne-pse/ https://www.5zona.com/da-li-vas-pas-ima-previse-energije-5-saveta-za-hiperaktivne-pse/#respond Tue, 21 Sep 2021 09:08:09 +0000 https://5zona.com/?p=1140

Jedan od problema na koje se vlasnici pasa najčešće žale je pas koji ima previše energije ili je “hiperaktivan”.

U većini slučajeva se ispostavi da je zapravo vlasniku potrebna dodatna edukacija, i da tipu psa ne odgovara postojeći raspored aktivnosti.

U nastavku možete naći nekoliko saveta kako da pomognete psu punom energije da se smiri.

1. Upoznajte se sa rasom

Mnoge rasa pasa su vekovima razvijane da obavljaju poslove koji traže od njih da budu ceo dan aktivni. Ovakvim psima neće biti dovoljna šetnja na povodcu ili kratko istrčavanje. Saznajte više o istoriji rase koju posedujete i napravite plan aktivnosti koji odgovara nivou energije vašeg psa.

Nekim radnim rasama, kao što je na primer border koli, je potrebno da učestvuju u aktivnostima u kojima se aktivira i mozak pored tela. Dobra vest je da uz redovne zajedničke aktivnosti svaki pas može da nauči da bude miran u kući.

2. Osmislite plan aktivnosti

Mnogim psima je potrebno da imaju svakodnevne aktivnosti, koje uključuju nešto više od šetnje oko zgrade. Ukoliko imate psa sa mnogo energije pronađite bezbednu livadu na kojoj ćete se igrati donošenja loptice ili frizbija, povedite psa na trčanje sa sobom ili ga naučite da traži određeni miris. Par puta nedeljno mu obezbedite dodatne aktivnosti, kao što su sportovi poput agilitija ili odlazak u šetnju po prirodi.

3. Naučite psa novim komandama

Naučite psa osnovne komande kao što su sedi, lezi i čekaj. Kada ih budu sasvim savladali ove komande mogu da vam pomognu da smirite psa u određenim situacijama kada je to potrebno.

Psi sa mnogo energije su često prirodno zainteresovani da uče, pa možete to iskoristiti u svoju korist. Naučite psa trikove jer iako vam možda deluje da ne služe ničemu, svaka nova komanda pomaže psu da se lakše fokusira i da preusmeri energiju na saradnju sa vama, umesto na uništavanje nameštaja na primer. Takođe učenje komandi vam pomaže da izgradite bolji odnos sa psom, što znači više poverenja i lakšu kontrolu.

4. Pronađite psu „posao“

Kao što smo već pomenuli, nekim psima su potrebne aktivnosti koje zahtevaju razmišljanje. Ukoliko imate psa radne rase koji ne može da se smiri iako mu pružate dovoljno fizičke aktivnosti, razmislite o tome da se uključite u neki sport. Agiliti je savršena zajednička aktivnost za aktivne pse. IGP je sport nastao iz ispita za policijske pse. Čak i učenje trikova može da bude dobarnačin da se pas umori i smiri.

Takođe pse upotreba nosa umara mnogo više od trčanja za lopticom. Možete da sami, ili uz pomoć trenera, naučite psa da traga za određenim mirisom – preporuka je da nađete miris koji se ne sreće često u svakodnevnom životu i koji nije prejak, kao što je miris karanfilića.

5. Nemojte da zaboravite pregled veterinara

U velikoj većini slučajeva je dovoljno da uspostavite dobar ritam fizičkih i mentalnih aktivnosti, i svaki pas će dobar deo dana provesti smiren. Ipak, postoje slučajevi kod kojih postoji medicinski razlog za hiperaktivnost, pa ako ništa drugo ne upali posavetujte se sa veterinarom.

]]>
https://www.5zona.com/da-li-vas-pas-ima-previse-energije-5-saveta-za-hiperaktivne-pse/feed/ 0
Agiliti može da pomogne plašljivim psima https://www.5zona.com/agiliti-moze-da-pomogne-plasljivim-psima/ https://www.5zona.com/agiliti-moze-da-pomogne-plasljivim-psima/#respond Sun, 29 Aug 2021 10:41:51 +0000 https://5zona.com/?p=1101

Ukoliko imate plašljivog ili nervoznog psa, možda mislite da je svaka vrsta naprednijeg treninga van vašeg domašaja. Ipak, kada je reč o agilitiju, sam proces učenja i struktura treninga mogu da pomognu psu da se oslobodi.

U ovom sportu pas i vlasnik savladavaju poligon sa preprekama. Pas prelazi preko zabavnog niza prepreka, kao što su prepone i klackalica, dok ga vodič usmerava kojim redosledom treba da ih savlada. Sve vreme se mere tačnost i brzina. Agiliti zahteva timski rad između čoveka i psa, fokus i samo kontrolu. Savladavanje prepreka zahteva i samouverenost. Za plaščjivog psa razvijanje ovih osobina i veština mogu naprave izuzetnu razliku.

Photo credits:http://www.portraitofanathlete.com

Fokus, poverenje i samokontrola

Tokom trčanja parkura pas mora da prati vodiča kako bi znao koja je sledeća prepreka. Njihovo kretanje mora da bude usklađeno, a pas se sve vreme fokusira na instrukcije koje mu vodič daje. Njih dvoje postaju tim i gradi se odnos poverenja.

Samokontrola je još jedna veština koja se ohrabruje kod pasa koji se bave agilitijem. Dok trči parkur pas ne može da jednostavne pređe preko prepreke koja se njemu najviše dopada. Mora da uradi ono što mu vodič pokazuje. Neke prepreke, kao što je klackalica ili most, imaju označen deo koji se zove zona, i pas mora da ga dodirne. Pas ne može samo da trči ili skoči, već mora da zna pravilan način za savladavanje prepreka. Ovakve vežbe samokontrole su veoma korisne za plašljive ili nervozne pse, jer ih uče da se nose sa svojim emocijama i razmišljaju, umesto da reaguju impulsivno.

Prepreke na agiliti poligonu predstavljaju novo iskustvo za psa, i neke od njih na početku mogu delovati zastrašujuće. Na treninzima pas uči da ih savladava u sigurnom, kontrolisanom okruženju, sa mnogo motivacije i nagrada. Jednom kada savlada prepreku koja je prvobitno delovala strašno kod psa se gradi samopouzdanje, i svaki sledeći izazov je sve lakši. Često nam se dešava da psi koji su imali problem sa određenom preprekom na početku, jednom kada je nauče je toliko zavole da je prelaze kad god im se ukaže prilika. Vole osećaj da su uspeli da pobede sopstveni strah i nesigurnost. Ova vrsta samouverenosti se prenosi i na svakodnevne situacije.

Photo credits:http://www.portraitofanathlete.com

Struktura treninga

Struktura agiliti treninga je takva da godi i plašljivim psima. Prepreke i novi izazovi se uvode postepeno, i psi se ne forsiraju da urade nešto ako nisu opušteni. Radi se u malim grupama, jedan po jedan pas, pa nije previli pritisak za pse.

Postoji mnogo benefita agiliti treninga za plašljive pse, od podizanja samopouzdanja do fokusiranja na vlasnika, umesto na svet oko njih. Ali ovakav trening zahteva strpljenje i upornost. Spremite da se na to da će vaš pas u početku napredovati sporijim tempom, i zadržite osnovni cilj u glavi – da mu pomognete da vodi opušten, srećan život. A nikada se ne zna, možda jednog dana postane i šampion.

]]>
https://www.5zona.com/agiliti-moze-da-pomogne-plasljivim-psima/feed/ 0
Kako ukloniti krpelja sa psa https://www.5zona.com/kako_ukloniti_krpelja_sa_psa/ https://www.5zona.com/kako_ukloniti_krpelja_sa_psa/#comments Fri, 13 Aug 2021 08:00:00 +0000 https://jupiterx.artbees.net/nutrition-coach/?p=102

Skidanje krpelja sa vašeg psa možda nije prijatno, ali je bitno to uraditi pravilno i bez odlaganja. Jednom kada naučite kako ovo će biti prilično lak proces.

Zahvaljujući tome što mogu da nose zarazne bakterije i druge organizme, svake godine krpelji zaraze hiljade životinja i ljudi bolestima poput lajmske bolesti, babezije i erlihioze. Prenos patogena se može dogoditi i vrlo brzo, nakon samo tri do šest sati nakon ugriza, tako da što pre uklonite krpelja manje su šanse da se vaš pas razboli.

Telo krpelja je iz jednog dela. Pipci u obliku harpuna koji se nalaze na ustima krpelja se zakače za domaćina i omogućavaju krpelju da se hrani. Noge koje podsećaju na krabine i lepljiva tečnost koju izlučuje mu pomažu da ostane zakačen. Veličina krpelja varira od onih koje je skoro nemoguće videti do veličine vrha ljudskog prsta. Različite vrste žive u šumama, na livadama, pa i u gradskim sredinama. Oni nisu izbirljivi po pitanju hrane, mogu da se zakače na sisare, ptica, pa čak i druge insekte.

Uklanjanje krpelja sa psa

Najčešći i najefikasniji način za uklanjanje krpelja je pomoću pincete, ali bitno je koju pincetu koristite. Većina kućnih pinceta ima veliki tup vrh, dok je za vađenje krpelja potrebna pinceta sa oštrijim tanjim vrhom. Najvažnije je voditi računa da se krpelj ne raspadne prilikom vađenja, kako se zaraza koju potencijalno nosi ne bi raširila na mesto ugriza.

 

Raširite dlaku psa i uhvatite krpelja pincetom što je bliže koži moguće. Vrlo nežno povucite ravno na gore, sporim, stabilnim pokretom. Budite pažjivi kako se ne bi odlomila usta krpelja i ostala u telu psa. Ljudi često deluju da krpelj ukopa glavu u telo domaćina, ali krpelji zapravo nemaju glavu u konvencionalnom značenju reči.

Druga tehnika, koja je još lakša za savladavanje, je da koristite kukicu za uklanjanje krpelja. Možete da je nabavite u bilo kom bolje snabdevenom pet šopu. Obično u pakovanju dolazi više veličina kukica koje odgovaraju različitim veličinama krpelja. Koriste se vrlo jednostavno, provučete kukicu tako da telo krpelja ostane između ručica, i okrećući je povučete na gore.

Nikada nemojte da pokušavate da uklonite krpelja prstima – ne samo da je ova metoda neefikasna već i pritiskanje može da dovede do daljeg rasprostrinjanja zaraznog materijala.

Nakon što uklonite krpelja budite sigurni da ste ga ubili ( na primer spaljivanjem), dobro operite ruke, očistite mesto ugriza medicinskim alkoholom i dezinfikujte pincetu ili kukicu.

]]>
https://www.5zona.com/kako_ukloniti_krpelja_sa_psa/feed/ 2